NOU (Nordjysk Orienteringsudvalg)

UDMÆRKELSER og MESTRE i 2016 - (2015 se længere nede)

 

 

UDMÆRKELSER 2016

Lederprisen

Ulf Mogensen

Aalborg OK

Banelæggerprisen

Thomas Lindschouw

Aalborg OK

  

NORDJYSKE MESTRE 2016 - LANG

D 15-20

Ingen Nordjyske

 

D 21

Anne Rye Madsen

 Rold Skov OK

D 40

Ingen Nordjyske

 

D 50

Dorte Filskov

Aalborg OK

D 60

Ingen Nordjyske

 

D 70

Lene Bank Hansen

OK Vendelboerne

H 15-20

Marko Birk Nielsen

Aalborg OK

H 21

Jes Mose Jensen

AKIF

H 40

Ingen Nordjyske

 

H 50

Kjeld Arildsen

OK Vendelboerne

H 60

Flemming Bindner

Aalborg OK

H 70

Kai Ø. Laursen

Aalborg OK

H 80

Peter Arildsen

OK Vendelboerne

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Heins Rye Madsen

Rold Skov OK

FRI 2

Ingen Nordjyske

 

FRI 3

Lasse Svenningsen

Rold Skov OK

FRI 4

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

FRI 5

Mathias Veggerby Jensen

Rold Skov OK

 

 

NORDJYSKE MESTRE OG FRI KLASSE 2016 - STAFET

D 17-49

Marie Beukel Bak

Marie-Louise Møller

Anne Beukel Bak

Aalborg OK

H 17-49

Simon Reimers

Marko Birk Nielsen

Christian Møller

Aalborg OK

H/D -12

Gertrud Riis Madsen

Mathilde Krogh Hansen

Ida Riis Madsen

Rold Skov OK

H/D 13-14

Laura Dalsgaard Christensen

Marie Byskov Scheel

Signe Veggerby Jensen

Rold Skov OK

H/D 15-16

 

 

 

Ingen hold

H 50 /Damer

Poul Henning Pedersen

Finn Hørup Nielsen

Lisbet Nielsen

OK Vendelboerne

H 70/D 50

Otto Møller

Jonna Møller

Arne Mølle Christensen

Rold Skov OK

FRI

Andrea Ebert Svenningsen

Silja Ebert Svenningsen

Lasse Svenningsen

Rold Skov OK

Vandrepræmie (Kronhjortegevir)

Aalborg OK

 

MESTRE 2016 – ÅBENT NORDJYSK NAT

D -14

Camilla Flyvbjerg

Rold Skov OK

D 15-16

Ingen deltagere

 

D 17-20

Ingen deltagere

 

D 21

Helle Bobach

Aalborg OK

D 40

Ingen deltagere

 

D 50

Grethe Anæus

Viborg OK

D 60

Pia Gade

Viborg OK

D 70

Vivi Arildsen

OK Vendelboerne

H- 14

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

 H 15-16

Marko Birk Nielsen

Aalborg OK

H 17-20

Ingen med minimum 2 løb

 

H 21

Allan Reiche

OK Vendelboerne

H 40

Jess Rasmussen

Viborg OK

H 50

Walther Rahbek

Aalborg OK

H 60

Max Hansen

OK Djurs

H 70

Ole F. Thomsen

OK Vendelboerne

H 80

Vagn Lidegaard

Mariager Fjord OK

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Ingen med minimum 2 løb

 

FRI 2

Morten Kappel Jensen

Rold Skov OK

FRI 3

Sanne Andersen

Aalborg OK

 

NORDJYSKE MESTRE 2016- DAG

D -12

Sofie Flyvbjerg

Rold Skov OK

D 13-14

Andrea Højbak

Nordvest OK

D 15-16

Ingen deltagere

 

D 17-20

Anne Beukel Bak

Aalborg OK

D 21

Ingen nordjyske deltagere

 

D 40

Mette Møller Nielsen

AKIF

D 50

Dorte Filskov

Aalborg OK

D 60

Kirsten Bobach

Aalborg OK

D 70

Rigmor Schou

Mariager Fjord OK

H -12

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

H 13-14

Mathias Veggerby Jensen

Rold Skov OK

H 15-16

Marko Birk Nielsen

Aalborg OK

H 17-20

Ingen deltagere

 

H 21

Rico Hejlskov Mogensen

St. Binderup OK

H 40

Jørgen Bruun

Aalborg OK

H 50

Søren Flytkjær

Aalborg OK

H 60

Poul Bobach

Aalborg OK

H 70

Poul Henning Pedersen

Ok Vendelboerne

H 80

Vagn Lidegaard

Mariager Fjord OK

B -14

Ida Søe Christiansen

Rold Skov OK

B 15

Ingen deltagere

 

H 21 vandre-
præmie

Tue Strøm Jensen
Jes Mose Jensen
Hans Kresten Larsen

AKIF

Vandrepræmie, bedste ungdomsklub:

Rold Skov OK

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Ingen Nordjyske

 

FRI 2

Cirkeline Højbak

Nordvest OK

       

 

UDMÆRKELSER og MESTRE i 2015

   

UDMÆRKELSER 2015

Lederprisen

Lone Marianne Jensen

Nordvest OK

Banelæggerprisen

Jørn Bachmann

OK Vendelboerne

 

NORDJYSKE MESTRE 2015 - LANG

D 15-20

Signe Edsen

Nordvest OK

D 21

Ingen Nordjyske

 

D 35

Berit Olesen

AKIF

D 45

Dorte Filskov

Aalborg OK

D 55

Karin Wæhrens

OK Vendelboerne

D 65

Lisbet Nielsen

OK Vendelboerne

D 75

Ingen Nordjyske

 

H 15-20

 Jens Kobæk Edsen

Nordvest OK

H 21

 Claus Samsø Pedersen

Aalborg OK

H 35

 Claus Bobach

Aalborg OK

H 45

 Michael Fischer

Aalborg OK

H 55

Ole Jensen

Mariager Fjord OK

H 65

Flemming Bindner

Aalborg OK

H 75

Kai Ø. Laursen

Aalborg OK

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Søren Skovrider

Mariager Fjord OK

FRI 2

Terkel Arnfred

Aalborg OK

FRI 3

Berit Nielsen

Aalborg OK

FRI 4

Julie Kobberup

OK Vendelboerne

 

NORDJYSKE MESTRE OG FRI KLASSE 2015 - STAFET

D 17-49

Anna Bobach

Dorte Filskov

Helle Bobach

Aalborg OK

H 17-49

Christian Møller

Claus S. Pedersen

Jan Møller

Aalborg OK

H/D -16

Simon Reimars Juul

Marko Birk Nielsen

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

H 50 /
Damer

Søren Munthe

Ole Jensen

Bettina Gjedde

Mariager Fjord OK

H 70/D 50

Lone Marianne Jensen

Susanne Karlshøj

Mette Edsen

Nordvest OK

FRI

Jens Rosenquist Ibsen

Bent Nielsen

Steffen Christensen

Aalborg OK

Vandrepræmie (Kronhjortegevir)

Aalborg OK

 

NORDJYSKE MESTRE 2015 - NAT

D -14

Signe Veggerby Jensen

Rold Skov OK

D 15-16

Ingen Nordjyske i 2 løb

 

D 17-20

Kristina Præstgaard

Mariager Fjord OK

D 21

Ingen Nordjyske i 2 løb

 

D 40

Lajla Præstgaard

Mariager Fjord OK

D 55

Pia H. Mogensen

St. Binderup OK

D 65

Ansa MacLassen

Rold Skov OK

H- 14

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

 H 15-16

Marco Birk Nielsen

Aalborg OK

H 17-20

Ingen Nordjyske

 

H 21

Nicolai Zaar Nielsen

Mariager Fjord OK

H 35

Claus Bobach

Aalborg OK

H 45

Michael Fischer

Aalborg OK

H 55

Steffen Alm

Nordvest OK

H 65

Poul Bobach

Aalborg OK

H 75

Ole Jensen

Rold Skov OK

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Frode Mogensen

Aalborg OK

FRI 2

Søren Flyvbjerg

Rold Skov OK

FRI 3

Inge Mogensen

Aalborg OK

 

NORDJYSKE MESTRE 2015- DAG

D -12

Ida Riis Madsen

Rold Skov OK

D 13-14

Andrea Højbak

Nordvest OK

D 15-16

Ingen Nordjyske          

 

D 17-20

Signe Edsen                 

Nordvest OK

D 21

Signe Just Boe

OK Vendelboerne

D 35

Berit Olesen

AKIF

D 45

Kirsten Hald Holdensen

OK Vendelboerne

D 50

Mette Edsen

Nordvest OK

D 55

Betty Lison

Aalborg OK

D 60

Karin Wæhrens

OK Vendelboerne

D 65

Rigmor Schou

Mariager Fjord OK

H -12

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

H 13-14

Andreas Højbak

Nordvest OK

H 15-16

Jens Kobæk Edsen

Nordvest OK

H 17-20

Ingen Nordjyske

 

H 21

Tue Strøm Jensen

AKIF

H 35

Jan Møller

Aalborg OK

H 40

Bo Birk Nielsen

Aalborg OK

H 45

Walther Rahbek

Aalborg OK

H 50

Jørgen Bruun

Aalborg OK

H 55

Finn Boserup

Aalborg OK

H 60

Henning Bak-Mikkelsen

OK Vendelboerne

H 65

Hermann P. Jensen

Nordvest OK

H 70

Finn Hørup Nielsen

OK Vendelboerne

H 75

Erik Hedegard Jakobsen

Nordvest OK

B -14

Sofie Flyvbjerg

Rold Skov OK

B 15

Ingen Nordjyske

 

H 21 vandre-
præmie

Tue Strøm Jensen
Jes Mose Jensen
Hans Kresten Larsen

AKIF

Vandrepræmie, bedste ungdomsklub:

Aalborg OK

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Ingen Nordjyske

 

FRI 2

Betina Gram Johansen

Mariager Fjord OK