NOU (Nordjysk Orienteringsudvalg)

UDMÆRKELSER og MESTRE i 2018  


 

UDMÆRKELSER 2018

Lederprisen

Susanne Karlshøj

Nordvest ok

Banelæggerprisen

Steffen Alm

Nordvest OK

NORDJYSKE MESTRE 2018 - LANG

 

*) D-14

Matilde Andersen-Otte

Rold Skov OK

 

D 15-20

Ingen deltagere

 

 

D 21

Ingen deltagere fra Nordjylland

 

 

D 40

Mette Møller Nielsen

AKIF

 

D 50

Dorte Filskov

Aalborg OK

 

D 60

Karin Wæhrens

OK Vendelboerne

 

D 70

Rigmor Schou

Mariager Fjord OK

 

*) H-14

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

 

H 15-20

Marko Birk Nielsen

Aalborg OK

 

H 21

Nicolai Zaar Nielsen

Mariager Fjord OK

 

H 40

Bo Birk Nielsen

Aalborg OK

 

H 50

Michael Fischer

Aalborg OK

 

H 60

Steffen Alm

Nordvest OK

 

H 70

Finn Hørup Nielsen

OK Vendelboerne

 

H 80

Kai Ø. Laursen

Aalborg OK

 

UDEN FOR MESTERSKABET

 

FRI 1

Carl Henrik Pedersen

Mariager Fjord OK

 

FRI 2

Lars Otte

Rold Skov OK

 

FRI 3

Maja Mærkedahl Lilleør

Aalborg OK

 

FRI 4

Ingen Nordjyske gennemførte

 

 

*) FRI 5

Ingen deltagere

 

 

           

*) markerede klasser var et forsøg i 2018. D-14 og H-14 foreslås oprettet også for 2019.

NORDJYSKE MESTRE OG FRI KLASSE 2018 - STAFET

D 17-49

Ida Riis Madsen

Laura Bobach

Gertrud Riis Madsen

Rold Skov OK

H 17-49

Marko Birk Nielsen

Simon Reimers

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

H/D -12

Andrea Ebert Svenningsen

Asta Kappel Jensen

Sofie Flyvbjerg

Rold Skov OK

H/D 13-14

Matilde Andersen-Otte

Camilla Flyvbjerg

Anna Harbo Flyvbjerg

Rold Skov OK

H/D 15-16

 

 

 

Ingen hold

H 50 /Damer

Steffen Alm

Torben Karlshøj

Kristian Edsen

Nordvest OK

H 70/D 50

Dorte Jenny Bak

Per Jørgensen

Poul Bobach

Aalborg OK

FRI

Katrine Lyhne Kristiansen

Bent Skjoldborg

Jens Lyhne Kristiansen

OK Vendelboerne

 

 

MESTRE 2018 – ÅBENT NORDJYSK NAT

D -14

Ingen deltagere i 2 løb

 

D 15-16

Laura Bobach

Rold Skov OK

D 17-20

Signe Veggerby Jensen

Rold Skov OK

D 21

Ingen deltagere

 

D 40

Hanne Veggerby

Rold Skov OK

D 50

Lene Stick Nielsen

Viborg OK

D 60

Pia Gade

Viborg OK

D 70

Edith Sørensen

Aalborg OK

H- 14

Christoffer Vang Bobach

Aalborg OK

 H 15-16

Mathias Veggerby Jensen

Rold Skov OK

H 17-20

Marko Birk Nielsen

Aalborg OK

H 21

Nicolai Zaar Nielsen

Mariager Fjord OK

H 40

Claus Bobach

Aalborg OK

H 50

Jes Rasmussen

Viborg OK

H 60

Keld Gade

Viborg OK

H 70

Poul Bobach

Aalborg OK

H 80

Kai Ø. Laursen

Aalborg OK

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Lajla Præstgaard

Mariager Fjord OK

FRI 2

Jørgen Østergard

Mariager Fjord OK

FRI 3

Inge Mogensen

Aalborg OK

 

NORDJYSKE MESTRE 2018 - DAG

D -12

Matilde Riis Madsen

Rold Skov OK

D 13-14

Ingen deltagere

 

D 15-16

Ida Riis Madsen

Rold Skov OK

D 17-20

Ingen deltagere

 

D 21

Ingen deltagere fra Nordjylland

 

D 40

Mette Møller Nielsen

AKIF

D 50

Hanne Bak-Mikkelsen

OK Vendelboerne

D 60

Karin Wæhrens

OK Vendelboerne

D 70

Ellen Thomsen

OK Vendelboerne

H -12

Benjamin Birk Nielsen

Aalborg OK

H 13-14

Mathias Veggerby Jensen

Rold Skov OK

H 15-16

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

H 17-20

Marko Birk Nielsen

Aalborg OK

H 21

Rico Hejlskov Mogensen

St. Binderup OK

H 40

Bo Birk Nielsen

Aalborg OK

H 50

Søren Flytkær

Aalborg OK

H 60

Jørgen Bruun

Aalborg OK

H 70

Finn Hørup Nielsen

OK Vendelboerne

H 80

Kai Ø. Laursen

Aalborg OK

B -14

Ingen deltagere

 

B 15

Ingen deltagere

 

H 21 vandre-
præmie

Jes Mose Jensen
Per Mose Jensen
Hans Kresten Larsen

AKIF

Vandrepræmie, bedste ungdomsklub:

Rold Skov OK

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Lars Humle

AKIF

FRI 2

Jacob Madsen

Rold Skov OK

       

 

UDMÆRKELSER og MESTRE i 2017


 

UDMÆRKELSER 2017

Lederprisen

Kirsten og Poul Bobach

Aalborg OK

Banelæggerprisen

John Dalsgaard Sørensen

St. Binderup OK

 

 

NORDJYSKE MESTRE 2017 - LANG

 

D 15-20

Gertrud Riis Madsen

 Rold Skov OK

 

D 21

Ingen Nordjyske

 

 

D 40

Berit Olesen

AKIF

 

D 50

Dorte Filskov

Aalborg OK

 

D 60

Karin Wæhrens

OK Vendelboerne

 

D 70

Rigmor Schou

Mariager Fjord OK

 

H 15-20

Simon Reimars

Aalborg OK

 

H 21

Jes Mose Jensen

AKIF

 

H 40

Bo Birk Nielsen

Aalborg OK

 

H 50

Michael Fischer

Aalborg OK

 

H 60

Helge Poulsen

Mariager Fjord OK

 

H 70

Poul Bobach

Aalborg OK

 

H 80

Vagn Lidegaard

Mariager Fjord OK

 

UDEN FOR MESTERSKABET

 

FRI 1

Søren Diget

Skagen OK

 

FRI 2

Hanne Skovrider

Mariager Fjord OK

 

FRI 3

Maja Mærkedahl Lilleør

Aalborg OK

 

FRI 4

William Dalsgaard Christensen

Rold Skov OK

 

FRI 5

Ingen Nordjyske

 

 

           

 

NORDJYSKE MESTRE OG FRI KLASSE 2017 - STAFET

D 17-49

Anna Vang Bobach

Marie-Louise Møller

Dorte Filskov

Aalborg OK

H 17-49

Christian Møller

Simon Reimers

Marko Birk Nielsen

Aalborg OK

H/D -12

Andrea Ebert Svenningsen

Asta Kappel Jensen

Sofie Flyvbjerg

Rold Skov OK

H/D 13-14

Silja Ebert Svenningsen

Matilde Andersen-Otte

Laura Bobach

Rold Skov OK

H/D 15-16

 

 

 

Ingen hold

H 50 /Damer

Bo L. Andersen

Søren B. Bak

Michael Fischer

Aalborg OK

H 70/D 50

Kai Ø. Laursen

Kirsten Bobach

Poul Bobach

Aalborg OK

FRI

Mathilde Bobach

Mathilde Krogh-Hansen

Peter Bobach

Rold Skov OK

Vandrepræmie (Kronhjortegevir)

Aalborg OK

 

 

MESTRE 2017 – ÅBENT NORDJYSK NAT

D -14

Ingen deltagere

 

D 15-16

Ingen deltagere

 

D 17-20

Ingen deltagere

 

D 21

Ingen deltagere

 

D 40

Lajla Præstgaard

Mariager Fjord OK

D 50

Grethe Anæus

Viborg OK

D 60

Pia Gade

Viborg OK

D 70

Edith Sørensen

Aalborg OK

H- 14

Mathias Veggerby Jensen
Christoffer Vang Bobach

Rold Skov OK
Aalborg OK

 H 15-16

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

H 17-20

Marko Birk Nielsen

Aalborg OK

H 21

Claus Hallingdal Bloch

Mariager Fjord OK

H 40

Jess Rasmussen

Viborg OK

H 50

Jes Mose Jensen

AKIF

H 60

Steffen Alm

Nordvest OK

H 70

Poul Bobach

Aalborg OK

H 80

Vagn Lidegaard

Mariager Fjord OK

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Ingen med minimum 2 løb

 

FRI 2

Sanne Andersen

Aalborg OK

FRI 3

Ingen med minimum 2 løb

 

 

NORDJYSKE MESTRE 2017- DAG

D -12

Asta Kappel Jensen

Rold Skov OK

D 13-14

Gertrud Riis Madsen

Rold Skov OK

D 15-16

Ida Riis Madsen

Rold Skov OK

D 17-20

Ingen deltagere

 

D 21

Maja Mærkedahl Lilleør

Aalborg OK

D 40

Mette Møller Nielsen

AKIF

D 50

Bettina Gjedde

Mariager Fjord OK

D 60

Karin Wæhrens

OK Vendelboerne

D 70

Ellen Thomsen

OK Vendelboerne

H -12

Christoffer Vang Bobach

Aalborg OK

H 13-14

Jonathan Birk Nielsen

Aalborg OK

H 15-16

Ingen deltagere

 

H 17-20

Simon Reimars

Aalborg OK

H 21

Rico Hejlskov Mogensen

St. Binderup OK

H 40

Claus Bobach

Aalborg OK

H 50

Ole Jensen

Mariager Fjord OK

H 60

Jørgen Bruun

Aalborg OK

H 70

Poul Henning Pedersen

Ok Vendelboerne

H 80

Vagn Lidegaard

Mariager Fjord OK

B -14

Gustav Zeithen

Rold Skov OK

B 15

Ingen deltagere

 

H 21 vandre-
præmie

Jes Mose Jensen
Hans Kresten Larsen
Søren Underbjerg

AKIF

Vandrepræmie, bedste ungdomsklub:

Rold Skov OK

UDEN FOR MESTERSKABET

FRI 1

Sanne Andersen

Aalborg OK

FRI 2

Anders Kristiansen

Aalborg OK