NOU (Nordjysk Orienteringsudvalg)

 

 

CIMBRERGEVIRET 
NORDJYSK DAG H21 

V
andrepræmie til klubben med de 3 bedste H21-løbere  
- skænket af kredsformand Børge Petersen, påsken 1943
KRONHJORTEGEVIRET  NJM STAFET Vandrepræmie til bedste klub, alle stafet-klasser
- skænket af stenaldermand Børge Petersen, NSKK.
(Udsat første gang: 1978)
ELGTYREN
 NJM DAG

V
andrepræmie til bedste UNGDOMSKLUB
- Minne frän Västra Nylands Idrottsdistrikt, Finland 1954
(Klub-trofæ fra: 1990)

ÅR

NAVN                                         KLUB                                    KLUB                                          

KLUB        

1944
1945 Aalborg Skiklub
1946 Aalborg Roklub
1947 Aalborg Roklub
1948 Aalborg Roklub
1949 AIK Vejgaard
1950
1951 Stifinderne
1952
1953 AIK Vejgaard
1954 Aalborg Roklub
1955
1956 Stifinderne
1957 Stifinderne
1958 Stifinderne
1959 Stifinderne
1960 Hans Meldgaard, Ove Grønborg, Christian Als Stifinderne
1961 Flyvestation Aalborgs IF
1962 Skørping OK
1963 Skørping OK
1964 Thisted Roerne
1965 Erland Aarup, Axel Secher, E.O. Olsen Dronningens Livregiment IF
1966 Stifinderne
1967 St. Binderup OK
1968 St. Binderup OK
1969 Niels Bobach, Poul Bobach, Ole Richter Mikkelsen Stifinderne
1970 St. Binderup OK
1971 St. Binderup OK
1972 Stifinderne
1973 Niels Bobach, Poul Bobach, Hans Jørgen Schultz Stifinderne
1974 AIK Vejgaard
1975 Aalborg  OK
1976 Aalborg OK
1977 Peter F. Jensen, Gregers Mathiasen, Flemming Johansen Aalborg OK
1978 Flemmein Hansen, Per Olsen, Poul E. Madsen Østvendsyssel OK Nordvest OK
1979 Orla Kristensen, Erik Olsen, Allan Hejlskov St. Binderup OK St. Binderup OK
1980 Henrik Nørmølle, Jens Brolev, Jørgen Nørmølle Nordvest OK St. Binderup OK
1981 Arne Førland, Niels Bobach, Poul Bobach Aalborg  OK St. Binderup OK
1982 Flemming Elhøj, Carsten Elhøj, Preben Elhøj Aalborg OK St. Binderup OK
1983 Finn Overgaard, Henrik Nørmølle, Jens Knud Mårup Nordvest OK Nordvest OK
1984 Erik Pedersen, Kjeld Arildsen, Henrik Ibsen Hjørring OK Aalborg OK
1985 Thomas Lindschouw, Poul Bobach, Arne Førland Aalborg  OK Vendelboerne OK
1986 Per Chr. Nielsen, Poul Bobach. Leif D. Jensen Aalborg  OK Nordvest OK
1987 Leif D. Jensen, Kai Ø. Laursen, Poul Bobach Aalborg OK Nordvest OK
1988 Egon Sloth, Gorm Jespersen, Hans Pedersen Aalborg  PI Nordvest OK
1989 Gorm Jespersen, Hans Pedersen, Egon Sloth Aalborg PI Aalborg OK
1990 Hans Pedersen, Gorm Jespersen, Egon Sloth Aalborg  PI Nordvest OK OK Vendelboerne
1991 Søren Theilgaard, Jørgen Bruun, Henrik Bo Pedersen Aalborg OK Vendelboerne OK Skagen OK
1992 Lars Sørensen, Jes Mose Jensen, Jacob W. Jensen Dronningens Livregiment Aalborg OK Mariager OK
1993 Lars Sørensen, Jes Mose Jensen, Jacob W. Jensen Dronningens Livregiment St. Binderup OK Aalborg OK
1994 Jes Mosen Jensen, Kim Nielsen, Lars Hansen Dronningens Livregiment Aalborg OK Mariager OK
1995 Jes Mose Jensen, Morten Kallestrup, Jacob W. Jensen Dronningens Livregiment St. Binderup OK Aalborg OK
1996 Jes Mose Jensen, Morten Kallestrup, Kim Nielsen Dronningens Livregiment Aalborg OK St. Binderup OK
1997 Morten Netteberg, Kim Aage Nielsen, Lars T. Hansen Dronningens Livregiment St. Binderup OK Skagen OK
1998 Jørn Svensen, Jes Mose Jensen, Lars T. Hansen Dronningens Livregiment Aalborg OK St. Binderup OK
1999 Jørn Svensen, Jes Mose Jensen, Lars T. Hansen Dronningens Livregiment St. Binderup OK St. Binderup OK
2000 Jes Mose Jensen, Brian Lindgren, Niels Agerholm Dronningens Livregiment Aalborg OK St. Binderup OK
2001 Nicolai Nielsen, Jan Scheel, Morten Pedersen Aalborg OK Aalborg OK St. Binderup OK
2002 Nicolai Nielsen, Rasmus Nielsen, Søren Skovrider Aalborg OK Aalborg OK St. Binderup OK
2003 Morten Netteberg. Johan MacLassen, Jes Mose Jensen TRRI Aalborg OK St. Binderup OK
2004 Palle Korsbæk, Søren Skovrider
Claus Bobach
Aalborg OK Aalborg OK Aalborg OK
2005 Jes Mose Jensen, Christian P. MacLassen, Johan MacLassen TRRI Aalborg OK St. Binderup OK
2006 Palle Korsbæk, Jes Mose Jensen, Niels Agerholm TRRI Mariager Fjord OK Aalborg OK
2007 Jes Mose Jensen, Niels Agerholm, Kenneth D. Jensen AKIF Aalborg OK Aalborg OK
2008 Jes Mose Jensen, Kenneth D. Jensen, Niels Agerholm AKIF Mariager Fjord OK Aalborg OK
2009 Jes Mose Jensen, Niels Agerholm, Per Mose Nielsen AKIF OK Vendelboerne Aalborg OK
2010 Jes Mose Jensen, Christian Hedelund, Lennart Rebsdorf AKIF Nordvest OK Aalborg OK
2011 Morten Netteberg Jørgensen, Jes Mose Jensen, Niels Agerholm AKIF OK Vendelboerne Aalborg OK
2012 Jes Mose Jensen, Niels Agerholm og Jonatan Bay AKIF Mariager Fjord OK Aalborg OK
2013 Jes Mose Jensen, Tue Strøm Jensen, Søren KIbsgaard AKIF Aalborg OK Aalborg OK
2014 Jes Mose Jensen, Kim Bertram Hansen, Niels Agerholm AKIF Aalborg OK Aalborg OK
2015 Tue Strøm Jensen, Jes Mose Jensen, Hans Kresten Larsen AKIF Aalborg OK Aalborg OK
2016 Tue Strøm Jensen, Jes Mose Jensen, Hans Kresten Larsen AKIF Aalborg OK Rold Skov OK