NOU (Nordjysk Orienteringsudvalg)

 

LEDERPRISEN 1968-                                                           BANELÆGGERPRISEN 1968-

ÅR   

NAVN                                           KLUB                                    NAVN                                           KLUB                                   
1968 Hjalmar Kristoffersen St. Binderup OK Troels Jensen / Hjalmar Kristoffersen  St. Binderup OK
1969 Niels Axelsen AIK Vejgaard Erik Ørbech Pedersen Ægir
1970 Kurt Jensen St. Binderup OK Anders Ingvardsen / Hans Østergaard Vikingerne
1971 Niels Kaalund St. Binderup OK Hans Jørgen Schultz Stifinderne
1972 Hans Jørgen Schultz Stifinderne Søren Hvidberg / Carlo Jørgensen AIK Vejgaard
1973 Mona og Asger Lindschouw Vikingerne Vagn Lidegaard St. Binderup OK
1974 Karl Jensen Ægir Erik Bobach / Erik Petersen Stifinderne
1975 Lena Olesen Nordvest OK Orla Kastrup Kristensen St. Binderup OK
1976 Jens Hejlskov St. Binderup OK Allan Hejlskov St. Binderup OK
1977 Flemming Hansen Østvendsyssels OK Kai Ø. Laursen Aalborg OK
1978 Søren Dyrskjøt Hjørring OK Ole F. Thomsen Hjørring OK
1979 Kai Ø. Laursen Aalborg OK Leif Damborg Aalborg OK
1980 Asger Lindschouw Aalborg OK Vagn Lidegaard St. Binderup OK
1981 Skagen OK in solidum Skagen OK Ole Fisker / Helge Søgaard Aalborg OK
1982 Peter Arildsen Hjørring OK Vagn Lidegaard St. Binderup OK
1983 Jørgen Nørmølle Nordvest OK Orla Kastrup Kristensen St. Binderup OK
1984 Sonja Marcussen St. Binderup OK Dorte Søndergaard Aalborg OK
1985 Tove og Hans Rex Christensen Skagen OK Torben Kragh Rold Skov OK
1986 Britta Bobach Aalborg OK Henning Olesen / Henning Jørgensen Nordvest OK
1987 Vagn Lidegaard St. Binderup OK Kai Ø. Laursen Aalborg OK
1988 Hjalmar Kristoffersen St. Binderup OK Svend Brøns Petersen Vendelboerne OK
1989 Asger Lindschouw Aalborg OK Anders og Thomas Rex Skagen OK
1990 Vibeke og Bent Hansen Skagen OK Helge Søgaard / Leif Damborg Aalborg OK
1991 Jørn Blom Mariager OK Kjeld Arildsen / Sven Ove Thim / Bent Glans Vendelboerne OK
1992 Orla Kastrup Kristensen St. Binderup OK Vibeke Hansen Skagen OK
1993 Edith Sørensen Aalborg OK Søren Munthe Mariager OK
1994 Jes Mose Jensen Dronningens Livregiments O-afd. Vagn Lidegaard St. Binderup OK
1995 Erik Fuglsang Damgaard Vendelboerne OK Søren Munthe / Jørn Blom Mariager OK
1996 Bent Nielsen Aalborg OK Bent Hansen Skagen OK
1997 Lars Bjørn St. Binderup OK NOC`97 banelæggerne:

Orla K.Kristensen / Allan Hejlskov

Ulrik Thrane / Jan Møller

Helge Søgaard / Bjarne Nielsen / Leif Damborg

 

St. Binderup OK

Aalborg OK

Aalborg OK

1998 Jens Christian Dalgaard Hadsund OK Niels Anker Kristensen / Ole Thomsen Vendelboerne OK
1999 Søren Beukel Bak Aalborg OK Hermann P. Jensen / Tonny Nedergaard Nordvest OK
2000 Jens Roesgaard Nordvest OK Gerda og Flemming Vangsgaard Nordvest OK
2001 Jens Christensen St. Binderup OK Johan og Annelise MacLassen St. Binderup OK
2002 Helge Søgaard Mariager OK Keld Østergaard Mariager OK
2003 Susanne og Jørgen Jensen Skagen OK Kjeld Arildsen, Ole F. Thomsen OK Vendelboerne
2004 Vivi Arildsen OK Vendelboerne Søren Munthe, Morten Thomassen Mariager OK
2005 Pia Hejlskov Mogensen St. Binderup OK Jan Møller Aalborg OK
2006 Walther Rahbek Aalborg OK Claus Samsø Pedersen Aalborg OK
2007 Keld Østergaard Mariager Fjord OK Svend Brøns Petersen OK Vendelboerne
2008 Mette Møller Nielsen AKIF Otto Møller Rold Skov OK
2009 Egon Sloth Aalborg PI Leif Hansen & Henning Olesen Nordvest OK
2010 Jane Thode Jensen Nordvest OK

JWOC-banelæggere:
Lang: Jan Møller og Claus Samsø Pedersen
Mellem: Claus Bobach
Sprint: Rico Heilskov Mogensen og Jan Scheel
Stafet: Nicolai Nielsen og Bjarne Hoffmann

 

v/Aalborg OK
2011 Per Korsbæk St. Binderup OK Mette Møller Nielsen AKIF
2012 Ole Jensen Rold Skov OK Hermann P. Jensen og Leif Hansen Nordvest OK
2013 Søren Flytkjær Aalborg OK Vivi og Peter Arildsen Ok Vendelboerne
2014 Kjeld Arildsen OK Vendelboerne Helge Poulsen m/Niels J. Iversen Mariager Fjord OK
2015 Lone Bernth Jensen Nordvest OK Jørn Bachmann OK Vendelboerne
2016 Ulf Mogensen Aalborg OK Thomas Lindschouw Aalborg OK