NOU (Nordjysk Orienteringsudvalg)

H15-16 VANDREPOKAL 
NORDJYSK DAG 
(fysisk pokal udgået 2016!)
- skænket af Sparekassen Nordjylland
(fra 1971)
H17-20 VANDREPOKAL
NORDJYSK DAG (fysisk pokal udgået 2016!)
Indtil 1984: opdelt i klasserne H17-18 og H19-20.
Vandrepræmie i H 17-18 først fra 1971 - Skænket af Provinsbanken, Aalborg.
Vandrepræmie i H19-20 var ELGTYREN:
- Minne frän Västra Nylands Idrottsdistrikt, Finland 1954

Ny vandrepræmie H 17-20 skænket af Aalborg Garnison

ÅR

NAVN                                         KLUB                                    NAVN                                          

KLUB  

1957 H19-20: Hans Meldgaard Stifinderne
1958 H19-20: Christian Als Stifinderne
1959 H19-20: Christian Als Stifinderne
1960 H19-20: Christian Als Stifinderne
1961 H19-20: Mogens Jensen St. Binderup OK
1962 H19-20: Erland Aarup St. Binderup OK
1963 H19-20: Knud Olsen St. Binderup OK
1964 H19-20: Per Tordal Stifinderne
1965 H19-20: Poul Bobach Stifinderne
1966 H19-20: Jørgen Saksø Stifinderne
1967 H19-20: Niels Bobach Stifinderne
1968 H19-20: Anders Ingvardsen Vikingerne
1969 H19-20: Orla Kristensen St. Binderup OK
1970 H19-20: Orla Kristensen St. Binderup OK
1971 Ole Ingvardsen Vikingerne H17-18: Jan Schultz Vikingerne
H19-20: Jan Schultz Vikingerne
1972 Jørgen K. Madsen AIK Vejgaard H17-18: Poul Erik Laustsen St. Binderup OK
H19-20: Poul Erik Laustsen St. Binderup OK
1973 Leif Nielsen St. Binderup OK H17-18: Helge S. Jensen  AIK Vejgaard
H19-20: Ulrik Cramer AIK Vejgaard
1974 Allan Hejlskov St. Binderup OK H17-18: Erik Bobach Stifinderne
H19-20: Poul Erik Laustsen St. Binderup OK
1975 Michael Fischer Aalborg OK H17-18: Allan Hejlskov St. Binderup OK
H19-20: Tonny Nedergaard Nordvest OK
1976 Michael Fischer Aalborg OK H17-18: Leif D Jensen Aalborg OK
H19-20: Jørgen K. Madsen Aalborg OK
1977 Per D. Jensen Aalborg OK H17-18: Michael Fischer Aalborg Ok
H19-20: Søren Maarup Nordvest OK
1978 Henrik Bo Pedersen St. Binderup Ok H17-18: Kjeld Arildsen Hjørring OK
H19-20: Leif D. Jensen Aalborg OK
1979 Jan Madsen St. Binderup OK H17-18: Kristian Madsen St. Binderup OK
H19-20: Leif D. Jensen Aalborg OK
1980 Karsten Lade Hjørring OK H17-18: Per D. Jensen Aalborg OK
H19-20: Lars Søndergaard Aalborg OK
1981 Thomas Lindschouw Aalborg OK H17-18: Flemming Kristoffersen St. Binderup OK
H19-20: Kjeld Arildsen Hjørring OK
1982 Lars Ø. Laursen Aalborg OK H17-18: Flemming Kristoffersen St. Binderup OK
H19-20: Claus Kristoffersen St. Binderup OK
1983 Michael Ertmann Aalborg OK H17-18: Jacob M. Hansen St. Binderup OK
H19-20: Flemming Kristoffersen St. Binderup OK
1984 Jan Albeck Skagen OK H17-18:    ingen
H19-20: Flemming Kristoffersen St. Binderup OK
1985 Henrik Overgaard Nordvest OK H17-20:    ingen
1986 Henrik Overgaard Nordvest OK H17-20:    ingen
1987 Jesper D. Jensen Skagen  OK Torben Møller St. Binderup OK
1988 Jesper D. Jensen Skagen  OK Jesper D. Jensen Skagen OK
1989 Peter Bobach Aalborg OK Henrik Overgaard Nordvest OK
1990 Poul E. Møller Skagen  OK Henrik Overgaard Nordvest OK
1991 Martin Hansen Skagen  OK Jesper D. Jensen Skagen OK
1992 Claus Bobach Aalborg OK Martin Hansen Skagen OK
1993 Jacob D. Jensen Skagen  OK Patrick McGrail Mariager OK
1994 Søren Skovrider Mariager  OK Palle B Jensen Hadsund OK
1995 Søren Skovrider Mariager OK Patrick McGrail Skagen OK
1996     banen annulleret Christian Nielsen Aalborg Ok
1997 Lasse Østergaard Mariager OK Claus Bobach Aalborg OK
1998 Palle Korsbæk St. Binderup OK Søren Skovrider Mariager OK
1999 Christian Christensen St. Binderup OK Kaare Clemmensen St. Binderup OK
2000 Christian Peter MacLassen St. Binderup OK Johan MacLasssen St. Binderup OK
2001 Martin Christensen St. Binderup OK Christian Christensen St. Binderup OK
2002 Martin Christensen St. Binderup OK Palle Korsbæk St. Binderup OK
2003 Rico H. Mogensen St. Binderup OK Christian P. MacLassen Mariager OK
2004 Jonas Munthe Mariager OK Christian P. MacLassen Mariager OK
2005 Thomas Dalsgaard Sørensen St. Binderup OK Rico Hejlskov Mogensen St. Binderup OK
2006 Ingen nordjyske deltagere Ingen nordjyske deltagere
2007 Kristoffer Sloth Aalborg OK Lasse Grøn Mariager Fjord OK
2008 Ingen nordjyske deltagere Christian Krogh Nordvest OK
2009 Ingen nordjyske deltagere   Lasse Grøn Mariager Fjord OK
2010 Troels Krogh Nordvest OK Lasse Grøn Mariager Fjord OK
2011 Ingen nordjyske deltagere   Troels Krogh Nordvest OK
2012 Ingen nordjyske deltagere Ingen nordjyske deltagere
2013 Søren Lund Sørensen Aalborg OK Ingen nordjyske deltagere  
2014 Ingen nordjyske deltagere   Ingen nordjyske deltagere  
2015 Jens Kobæk Edsen Nordvest OK Ingen nordjyske deltagere  
2016 Marko Birk Nielsen Aalborg OK Ingen nordjyske deltagere